Kapadokya

Kapadokya, kendine has jeolojik, tarihi ve kültürel özellikleriyle çok popüler bir mekan.

Kayseri’nin güneybatısında yer alan bu bölgeye Ankara ve Istanbul’dan uçak veya trenle gelmek mümkün. Aynı zamanda İzmir ve Kayseri arasında da uçuşlar mevcut.

3 ila 9 milyon yıl önce gerçekleşmiş tarihi volkan patlamalarının getirdiği maddeler, göllerdeki tortul kayaların ve akıntıların da etkisiyle Kapadokya Bölgesi, miosen ve pliosen dönemler arasında oluşmuştur. Göreme yakınlarındaki kayalar, yüzlerce muhteşem sütun formu sunarlar. Volkanik kalıntılar, Kapadokya’nın kalbindeki kasaba merkezlerindeki yumuşak kayaları oluştururlar, ki bu kayaların içerisine evler, kiliseler ve manastırlar yapılmıştır. Göreme, M.Ö. 300-1.200 yılları arasında bir manastır merkezi idi.

Göreme’deki ilk yerleşim Romalılara kadar dayanır. Yusuf Koç, Ortahane, Durmuş Kadir ve Bezirhane kiliseleri, veler ve Uzundere, Bağıldere ve Zemi Vadisi’nde oyulmuş kayalar uzun bir tarihi halen yaşatırlar. Göreme Açıkhava Müziesi de Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen mekanlarından olmakla beraber, Orta Anadolu’nun da en meşhur turistik alanlarından biridir. Birçoğunun içinde görmeye değer çok özel freskolara sahip 30’dan fazla 9-11. yüzyıllara uzanan kayadan oyulmuş kilise ve şapel bulunmaktadır.